Düşük Karbonhidrat

ile ilgili bilmek istedikleriniz

Keto Diyeti

Tarifler ve Yemekler

ile ilgili bilmek istedikleriniz

Tarifler

Sağlık

ile ilgili bilmek istedikleriniz

Sağlık

Sıkça Sorulan Sorular

Kilo vermek için aklınıza gelebilecek birkaç şey var, en büyük etkiye sahip olabilecekler:

  • Günde 20 gramdan az karbonhidrat içeren sıkı bir düşük karbonhidrat diyeti yiyin.
  • Sadece açken yiyin ve atıştırmaktan kaçının.
  • Aralıklı oruç tutmayı deneyin.
  • Yeterince uyuyun (gece 7 veya hatta 8+ saat) ve aşırı stresi önleyin.

İdeal kilonuza ulaşmaya yaklaşırken, kilo verme oranının büyük olasılıkla yavaşlayacağını unutmayın. Bir noktada geçici bir platoya ulaşmak normal. Ayrıca her gün birkaç kilo kilo dalgalanması oluyor. Hepsi tamam, sadece yaptığınız şeyi yapmaya devam edin.

Bununla birlikte, kilo vermeniz haftalarca, hatta aylarca kesiliyorsa veya hızlandırmak istiyorsanız, dikkate alınması gereken şeyler burada.

Düşük karbonhidratlı diyetleri takip ederken insanlar diğer diyetlere göre daha fazla kilo kaybederler (ortalama). Bu nedenle, insanlar eski diyetlerine döndüklerinde daha fazla geri kazanmaları mantıklı. Diğer diyetlere göre, sadece yanlış yönde daha büyük bir adımdır.

Düşük karbonhidratın karbonhidrat intoleransına neden olacağına dair hiçbir kanıt yoktur.

Bununla birlikte, geçici bir “hile günü” vücutta depolanan şekerlerin (glikojen) doldurulmasına neden olabilir, bu da daha fazla su bağlar ve ağırlık kazandırır. Bu su ağırlığı (belki yarım-1 kilo kadar), tekrar düşük karbonhidrata başladığınızda günler içinde hızla kaybolur.

Bazı insanlar için, düşük karbonhidratta kayda değer miktarda ağırlık bırakmak çok kolaydır. Normalde kilo kaybı, aç olduğunuzda yediğiniz ve kendiniz aç bırakmadığınız sürece normal kilo aralığında sabitlenir.

Bununla birlikte, çok fazla kilo kaybettiğinizden endişe ediyorsanız, birkaç seçeneğiniz vardır:

  • Bol miktarda protein de dahil olmak üzere günde en az üç kez sık sık yiyin ve kas yapmak için ağırlık kaldırın.
  • Biraz daha fazla yağlanmak için biraz daha fazla karbonhidrat (düşük glisemik meyveler, tatlı patates vb.) yiyin.

Özetlemek gerekirse, kilo vermeyi durdurmak için düşük karbonhidratlı diyeti durdurmaya gerek yoktur. Zaten vücudunuzun sizin için doğru ağırlık olduğunu algıladığı şeye ulaştığınızda bu yine de olacak.

Genel olarak, kendinizi iyi hissettiğiniz sürece endişelenmenize gerek yoktur. Düşük karbonhidratlı diyette, özellikle ketozisindeyken şekerler normalden biraz daha düşük olabilir. Bu durumda, beyin yakıt için ketonlara güvenebilir ve glikoza tamamen benzer bir ihtiyacı yoktur. Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız, muhtemelen vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm kan şekerine sahipsiniz.

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, hemen bir şeyler yemelisiniz ve her şeyi hızlı bir şekilde kırmalısınız.

Eğer ilaç kullanıyorsanız, insülin gibi, düşük şekerler, dozları azaltmanız gerekebileceğinin bir işaretidir (özellikle herhangi bir semptom varsa).