Ketojenik diyetin yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı bir diyet olduğu gerçeği göz önüne alındığında, hindistan cevizi yağı, tereyağı ve et gibi yiyecekleri öne çıkarmasından dolayı pek çok insan şunu merak ediyor: Keto diyeti kalp ve damar sağlığımız açısından kötü mü? Sizi biraz rahatlatalım: keto diyeti aslında kalp ve damar sağlığının iyileştirmesine yardımcı olan bir beslenme biçimidir.

Keto diyeti, yüksek kolesterolü olan biri için güvenli midir? Keto, yumurta ve et gibi hayvansal kaynaklı yiyeceklerde doğal olarak bulunan doymuş yağ ve kolesterol de dahil olmak üzere, yağ bakımından zengin olduğundan, birçok kişi keto diyetine başladıktan sonra kolesterolde bir artış yaşayacaktır. Ancak, çalışmalar keto diyeti ve kolesterol arasındaki bağlantının gerçekten olumlu olduğunu göstermektedir. Japon kolestrol çalışması

Son zamanlarda, yüksek kolesterolün her zaman kötü bir şey olmadığını ve bunun yerine, insülin direnci, sağlıksız diyet ve sağlıksız yaşam tarzı gibi nedenlerden dolayı kronik enflamasyon ve yüksek trigliseritlerin daha büyük tehdit olduğunu anlamaya başladık.

Keto Diyetin Kolesterolü Nasıl Etkilediği Hakkında

Keto diyeti ve kolesterol hakkında daha fazla ayrıntıya dalmadan önce, kolesterolün nasıl çalıştığı hakkında bazı temel gerçeklere bakarak başlayalım.

Yıllardır kolesterol kötü bir ün salmıştır, ancak gerçekte kolesterol vücutta birçok önemli rol oynar. Örneğin, kolesterol, aşağıdakileri içeren fonksiyonlara sahiptir:

 • Seks hormonu üretimine yardımcı olmak (progesteron, östrojen ve testosteron dahil)
 • Beynin yapılarını oluşturma
 • Çocuklarda ve daha büyük yetişkinlerde dahil olmak üzere bilişsel / zihinsel işlevi desteklemek
 • Yağda çözünen besinlerin emilimini kolaylaştırmak (A, E, D ve K vitaminleri dahil)
 • Besinlerin, trigliseritlerin ve diğer bileşiklerin enerji için kullanılacak hücrelere kullanılması

Vücudumuzdaki kolesterol, kan dolaşımından geçen yağ asitleri (lipitler) şeklinde bulunur. Kolesterol hakkında anlaşılması gereken, LDL ve HDL kolesterol arasındaki dengenin çok önemli olmasıdır. LDL’niz daha yüksekse, LDL’yi kan dolaşımından temizlemeye yardımcı olmak için HDL’ye de daha fazla sahip olmak istersiniz.

İki farklı LDL kolesterol tipi vardır; bunlar genellikle “kötü kolesterol” olarak adlandırılır: büyük partikül LDL (veya desen A) ve küçük partikül LDL (veya desen B). Fark nedir ve hangisi kalp sağlığı için daha tehlikelidir?

Desen A, daha fazla yağda çözünen besin maddeleri ve antioksidanlar taşır ve aslında oksidatif strese karşı koruyabilirken, B modelinin oksitlenmesi ve arterlerin endotelyal astarında plak birikmesi, kalp ile ilgili problemler için risk oluşturma olasılığı daha yüksektir.

Keto diyeti kolesterol seviyelerini nasıl etkiler?

Araştırmalar, ketojenik diyetin kolesterol seviyelerini, kalp sağlığını ve metabolik sağlığı olumlu yönde etkileyebileceğini keşfetti:

 • LDL parçacık boyutunu artırır (A düzenini arttırır), bu da oksidatif stres için daha az risk oluşturur
 • LDL – HDL oranını iyileştirir. Başka bir deyişle, LDL’nin etkilerini dengelemeye yardımcı olan HDL kolesterolü artırır
 • Kandaki yüksek konsantrasyonlar göz önüne alındığında koruyucu olan trigliseritleri düşürür, inme ve kalp problemlerinde yüksek risk olduğunu gösterir.
 • Trigliseridin HDL oranını arttırır
 • İnsülin direncini azaltır ve özellikle yüksek karbonhidratlı diyetlere kıyasla kan şekeri (glikoz) seviyelerini yönetmeye yardımcı olur
 • Kronik inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur
 • Açlığı azaltarak ve ad libitum kalori alımını azaltarak obezitenin önlenmesine yardımcı olur

İngiliz Spor Hekimliği Dergisi’nde 2017’de yayınlanan incelemeye göre,

Düşük karbonhidratlı yüksek yağlı diyetler (LCHF diyetleri) diğer tüm kardiyovasküler risk markörlerini sürekli olarak iyileştirir – yüksek kan şekeri, insülin, trigliserit, ApoB ve doymuş yağ (özellikle palmitoleik asit) konsantrasyonlarını azaltır, küçük yoğun LDL partikül sayılarını ve glislenmiş hemoglobin (HbA1c) seviyelerini, kan basıncını ve vücut ağırlığını düşürür,  düşük HDL-kolesterol konsantrasyonlarını arttırır ve alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığını (NAFLD) tersine çevirir.

Ketojenik diyet kolesterolün yüksek olmasına neden olur mu? Ketosis yüksek kolesterol yapar mı?

Keto diyetinde bol miktarda sağlıklı yağ yemek, HDL kolesterolü yükseltir (genellikle “iyi tür” olarak adlandırılır) ve genel sağlığın iki önemli işareti olan LDL / HDL kolesterol oranını yükseltir. Çalışmalar keto’nun genellikle trigliserit, LDL kolesterol, kan glukoz seviyelerini azaltacağını ve vücut kitle indeksini azaltacağını göstermektedir.

Düşük kolesterol keto diyeti gibi bir şey var mı?

Düşük bir kolesterol keto diyeti yemek teknik olarak mümkündür, çünkü keto diyet, kolesterolü düşüren birkaç besin içerir. Örnekler arasında avokado, zeytinyağı, fındık, tohumlar ve sebzeler bulunur.

Bununla birlikte, çoğu durumda, kolesterol içeren tüm yiyeceklerden kaçınmak (yumurta veya peynir gibi), kalp sağlığını desteklemek için gerekli değildir, çünkü özellikle bazı kolesterol kaynakları besleyici gıdalar olabilir. Önemli olan, diyetinizde ılımlılık ve denge bulmak ve iltihapla mücadele eden doğal yiyeceklerin bir kombinasyonunu yemektir.

Keto Diyeti Yüksek Kolesterol İçin İyi Olabilir mi? Keto Kolesterolü Düşürebilir mi?

Evet, çalışmalar yapabileceğini gösteriyor. Düşük karbonhidratlı ve yüksek yağlı bir diyete vücudunun nasıl tepki vereceği konusunda kişiler farklılık gösterebilse de genel olarak, bu tür bir beslenme planının kardiyovasküler sağlığı geliştirme konusunda güvenli ve etkili olduğunu gösteren kanıtlar mevcuttur.

Pek çok faktör, genetik, hareketsizlik, diyabet, stres ve hipotiroidizm gibi kolesterol seviyelerini olumsuz yönde etkileyebilir, ancak birçok işlenmiş gıda içeren ve besin değeri düşük olan sağlıksız bir diyet en büyük katkıyı sağlar. “Standart Amerikan diyeti”, LDL’yi (kötü kolesterol) yükselten ve HDL’yi (iyi kolesterolü) düşüren son derece iltihaplıdır; “temiz keto diyeti” tam tersi etkide bulunur.

Moleküler ve Hücresel Biyokimya dergisinde yayımlanan 2006 tarihli bir çalışmaya göre…

Bu çalışma, yüksek total kolesterol seviyesine sahip obez bireylerde uzun süreli uygulamanın ardından ketojenik diyetin faydalı etkilerini göstermektedir. Dahası, bu çalışma, düşük karbonhidrat diyetinin, toplam kolesterol düzeyi yüksek olan obez deneklerde ve normo-kolesterolemili olanlarda daha uzun süre kullanılmasının güvenli olduğunu göstermektedir.

Kalp hastalığı geliştirme riski yüksek olan kişilerin, kolesterol ve doymuş yağ alımlarını sınırlamaları gerekebilir, ancak son derece işlenmiş, paketlenmiş abur cubur alımlarını sınırlandırmaya odaklanmak herkes için temel amaçtır.

Keto Diyet ve Kolesterol Üzerine Son Düşünceler

Keto diyeti kolesterolü yükseltir mi? Diyetin yüksek yağ içeriğinden dolayı, keto diyetinin genel olarak kalp damar sağlığı belirteçleri üzerinde olumlu etkileri vardır.

Sonuç olarak, kolesterol seviyelerine çok fazla odaklanmak yerine, kronik enflamasyonla baş etmenin daha iyi bir fikir olduğudur. Enflamasyon, aterosklerozun ana nedenidir veya plak birikimlerine eşlik eden ve kalp krizi riskini artıran arterlerin sertleşmesi ve sertleşmesidir.

Ketojenik diyet yaparken;

 • İşlenmemiş yağları, sebzeleri, kaliteli proteinleri, bitkileri, baharatları, kuruyemişleri, tohumları ve kemik suyu gibi süper yiyecekleri öne çıkaran alkali keto gibi bir “temiz keto diyeti” yapın.
 • Rafine bitkisel yağlar, şeker, sodyum ve yapay maddelerle dolu yiyeceklerden kaçının. Ayrıca, geleneksel süt ürünlerinden (organik olmayan, homojenleştirilmiş ve pastörize edilmiş), çiftlikte yetiştirilen hayvansal ürünlerden ve çok fazla kafein veya alkolden kaçınmakta fayda vardır.
 • Her öğüne fındık, tohum, sebze ve avokado gibi yüksek lifli yiyecekleri dahil edin. Sebzeler – yeşil yapraklı sebzeler, pancar, soğan, lahana, brokoli ve enginar dahil – lif alımınızı artırmak ve kalp sağlığını korumak için özellikle yararlıdır.
 • Hindi veya tavuk gibi meralarda yetiştirilen kümes hayvanları, otlarla beslenen etler, avlanan balıklar ve diğer deniz ürünleri ve hatta evet, yumurtalar gibi sağlıklı proteinlere odaklanın.
 • İşlenmiş gıdaları sınırlandırarak sodyum alımınızı izleyin.
 • Keto diyetinde rafine tahıllardan ve şekerden kaçınıyor olacaksınız, çünkü bunlar enflamatuar yiyecekler olup yüksek diyabet ve obezitenin gelişmesine sebebiyet vermektedir.

Sonraki Yazı: Keto ve Diyabet: Birlikte Gider mi?

✓ Doğruluğu onaylanmış bilgi  |  Kaynak: Dr. Axe