Keto diyet ve diyabet mükemmel bir uyum sağlar mı? Bazı uzmanlar ve şeker hastaları öyle düşünüyor! Keto diyetini uyguladığınızda, vücudunuz şeker yerine yağ kullanarak kan şekeri seviyesini ve aynı zamanda insülin ihtiyacını azaltan temiz bir enerjiye dönüştürür.

Pek çok yönden, ketojenik bir diyet, diyabeti önlemeye veya yönetmeye çalışan insanlar için yapılmış gibi görünmektedir, çünkü şeker ve karbonhidratlar – çoğu diyetin en ilgili yönlerinden ikisini alır. Bu yeni beslenme şeklini takip ederken, şeker hastaları sert bir azalma görmüş, hatta ilaçlarını bile yok etmişlerdir.

Endişelenmeyin – bu diyet sizi mahrum hissetmenize neden olmaz. Eğer bir şey varsa, insanların bir ketosis durumuna ulaştığında kendilerini çok tatmin edici ve enerjik hissetmeleri konusunda bir itibarı vardır. Keto diyetinin sizin ve diyabet yönetiminiz için sağlıklı bir seçenek olup olmadığına bakalım!

Keto Diyet ve Diyabet

Prediyabetli kişiler için, tip 2 diyabet ve tip 1 diyabet, sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumak için tipik olarak şekeri ve karbonhidrat alımını en aza indirgemek tavsiye edilir. Ketojenik diyet, vücudun “yakıt kaynağını” yanan glikozdan (veya şekerden) yanan diyet yağına dönüştüren çok düşük karbonhidratlı bir diyettir.

Bu büyük değişimin diyet alışkanlıklarında yapılması “ketosis” durumunu teşvik eder, bu da vücudunuzun şimdi bir şeker yakıcı yerine yağ yakıcı olduğu anlamına gelir. İlk elden hesapların yanı sıra yapılan araştırmalar, ketojenik yeme şeklinin bazı şeker hastalarının kan şekeri seviyelerini düşürmelerine ve daha iyi kontrol etmelerine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Prediyabet için ketojenik diyet

Obezitenin diyabet için ana risk faktörlerinden biri olduğu ve ketojenik bir diyet uyguladıktan sonra kilo vermeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. 2014 yılında yayınlanan bilimsel makaleye göre, “Düşük karbonhidratlı ketojenik diyet periyodu açlığı kontrol altına almaya yardımcı olabilir ve yağ oksidatif metabolizmasını iyileştirebilir ve bu nedenle vücut ağırlığını azaltabilir.” Birçok prediyabetik kilolu olmakla mücadele eder, böylece keto diyeti kilo kaybını arttırmaya yardımcı olabilir, tam şişmiş diyabet geliştirme şansını azaltmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca Harvard Halk Sağlığı Okulu’nun belirttiği gibi, “Karbonhidrat metabolizması, vücut yeterince insülin yapamadığı veya yaptığı insülini doğru kullanamadığı zaman ortaya çıkan tip 2 diyabet gelişiminde büyük rol oynar. “Karbonhidrat içeren bir yiyecek yenildiğinde, sindirim sistemi bu karbonhidratları işlemeli ve onları kan dolaşımına giren şekere dönüştürmelidir. Ketojenik diyet, karbonhidrat alımını büyük ölçüde en aza indirgemektedir, bu nedenle prediyabetçilerin yanı sıra tip 1 ve tip 2 şeker hastaları, vücutlarına kan şekeri seviyelerini yükselten ve vücut için problemli insülin talepleri yaratabilecek karbonhidrat parçalanması ile zorlamamaktadır.

Keto diyet ve tip 2 diyabet

Keto diyeti tip 2 diyabet için iyi midir? Keto diyeti tip 2 diyabet için çok yardımcı olabilir, çünkü vücut şimdi ana yakıt kaynağı olarak karbonhidratlar yerine yağ kullanıyor. Bu yeme şekli vücudun insülin talebini azaltır ve kan şekeri seviyesini düşük fakat sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olur. İnsülin alan bir tip 2 diyabet hastasıysanız, ketojenik diyetin bir sonucu olarak muhtemelen daha az insüline ihtiyacınız olabilir.

2012 yılında Beslenme dergisinde yayınlanan bir keto diyet ve diyabet çalışması, düşük karbonhidratlı ketojenik diyet (LCKD) ile düşük kalorili bir diyet (LCD) glisemiyi (kandaki glikoz veya şekerin varlığını) iyileştirmede karşılaştırır. Genel olarak, çalışmada obez tip 2 diyabetiklerde düşük kalorili bir diyetten daha düşük kalorili bir keto diyetinin daha faydalı olduğu tespit edildi.

Çalışma, “Ketojenik diyetin glisemik kontrolünü iyileştirdiği görülüyor. Bu nedenle, bir ketojenik diyetteki diyabetik hastalar, sıkı tıbbi gözetim altında olmalıdır çünkü LCKD, kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde düşürebilir. ”Önceki bir araştırma da, tip 2 diyabetli hastalar için, keto diyetinin uzun süreli uygulanmasının, vücut ağırlığını düşürdüğünü göstermiştir. kan şekeri seviyelerini düzeltir ve daha az ihtiyaç duyulan bir antidiyabetik ilaç dozu ile sonuçlanabilir.

Nutrition and Metabolism dergisinde yayınlanan bir başka çalışma, düşük glisemik indeks, düşük kalorili diyet ve düşük karbonhidratlı bir ketojenik diyetin glisemik kontrolü geliştirebileceğini, kilo kaybını teşvik edebileceğini ve diyabetik ihtiyacını azaltabileceğini veya ortadan kaldırabileceğini buluyor. düşük karbonhidrat keto diyetinin “glisemik kontrolün iyileştirilmesinde en etkili” olduğu 24 haftalık bir ilaç tedavisi.

Araştırmacılar, çalışma öncesi 40 ila 90 ünite insülin alan deneklerin, insülin kullanımlarını tamamen ortadan kaldırabildiklerini ve aynı zamanda kan şekeri kontrolünü geliştirdiğini de not etmişlerdir! Ayrıca, bu etkinin “diyet değişikliklerini hemen uyguladıktan sonra” gerçekleştiğine dikkat çektiler, bu nedenle tip 2 diyabetli kişilerin kan şekerlerini yakından takip etmeleri ve muhtemelen doktorlarının yardımı ile ilaç dozlarını / ihtiyaçlarını düzeltmeleri gerekiyor.

Keto diyet ve tip 1 diyabet

New York Times’ta 2018’de yayınlanan bir yazı, bir keto diyet ve diyabet tipi 1 kullanımını incelemektedir. Bu makale, kaç diyabet uzmanının, özellikle çocuk oldukları için, özellikle tip 1 diyabet hastaları için düşük karbonhidratlı diyetler önermeyeceğini göstermektedir. karbonhidrat kısıtlamasının bir sonucu olarak hipoglisemi ve bunun çocuğun büyümesini olumsuz yönde etkileme olasılığı ile ilgilidir.

New York Times parçaları, çalışmaların bu endişeyi reddettiğini ve tip 1 diyabeti olan hem çocuklar hem de yetişkinler için ketojenik bir diyet düşünmeleri için bir dava açtığını da belirtiyor. Spesifik olarak, Pediatri dergisinde yayınlanan 2018 çalışmasında, çocuklar ve yetişkinler arasında tip 1 diyabetli ve çok düşük karbonhidratlı, yüksek proteinli bir diyet izleyen glisemik kontrole bir göz attı. Araştırmacılar, hem bu diyeti tüketen yetişkinlerin hem de çocukların, normalde gerekenden daha küçük insülin dozları ile birlikte, yüksek komplikasyon oranlarına sahip olmayan “istisnai” kan şekeri kontrolü gösterdiğini ortaya koymuşlardır. Ek olarak, araştırma verileri araştırmacılara göre daha düşük bir araştırma olmasına rağmen iyi bir fikir olabilir, ancak çok düşük karbonhidratlı bir diyetin çocukların büyümesi üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını gösterdi.

Diyabetiklerde Ketojenik Diyet Yemek Planı

Şeker hastalığınız varsa, ketojenik diyet yemek planına başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Doktorunuzdan onay aldığınızda, işe başlamanız için ketojenik diyetin temel yapı taşlarından bazıları:

 • Sağlıklı yağlar: Örnekler arasında doymuş yağlar, tekli doymamış yağlar ve bazı çoklu doymamış yağlar (PUFA’lar), özellikle de omega-3 yağ asitleri bulunur. Tüm bu çeşitlerin günlük bazda, özellikle de PUFA’lara kıyasla doymuş yağlara vurgu yapılması en iyisidir.
 • Protein: Tavsiye edilen tipik bir keto protein alımı, ideal vücut ağırlığınızın kilogramı başına bir ila 1,5 gram arasındadır. Poundu kilograma çevirmek için ideal kilonuzu 2,2’ye bölün. Böbrek Hastalığı: Global Sonuçların İyileştirilmesi’nin (KDIGO) diyabetli yetişkinlerin, protein alımlarını her gün vücut ağırlığının kilogramı başına bir gramdan daha az olmasını sınırlandırdığını ve kronik böbrek hastalığı olan yetişkinlerin, günde 1.3 gramdan daha fazla protein alımını önlediklerini unutmamak gerekir. günde kilogram.
 • Karbonhidratlar: Tarihsel olarak, hedeflenmiş bir keto diyeti günlük karbonhidrat alımının sadece 20-30 net gram ile sınırlandırılmasından ibarettir. “Net karbonhidrat”, diyet lifi dikkate alındığında kalan karbonhidrat miktarıdır. Bir kez yenildiğinde lif sindirilebilir olduğu için, çoğu insan günlük karbonhidrat paylarına göre bir gram lif saymaz. Başka bir deyişle, toplam karbonhidrat – fiber gram = net karbonhidrat. Bu karbonhidrat en önemli şeydir.
 • Su: Yeterince su içmek, yorgunluktan kaçınmanıza yardımcı olabilir ve iyi sindirim için önemlidir. Detoksifikasyon için de gereklidir. Günde 10 ila 12 onsluk bardak içmeyi hedefleyin.

Keto diyetinde “hile günleri” veya “hile yemekler” yoktur. Asıl sebep, karbonhidratlar açısından zengin bir öğün yemek yemeniz, sizi ketozisten çıkaracak ve daha sonra baştan başlamış gibi olacaksınız. Artı, hile bir yemek yiyorsanız, geçmişte bir şey yapmış olduğunuz keto gribi semptomlarının geri dönüşünü yaşayabilirsiniz.

Yeni keto diyet planınıza dalmaya hazır mısınız? Burada, ketojenik diyet için ve kan şekeri seviyesini düşürmek için en iyi seçeneklerden bazı yiyecek örnekleri verilmiştir. Kesinlikle bir sonraki bakkal listenize aşağıdakilerden birçoğunu eklemek isteyeceksiniz:

 • Sağlıklı yağlar
  • MCT yağı, soğuk preslenmiş hindistan cevizi, hurma meyvesi, zeytinyağı, keten tohumu, macadamia ve avokado yağı – yemek kaşığı başına 0 net karbonhidrat
  • Tereyağı ve ghee – çorba kaşığı başına 0 net karbonhidrat
  • Domuz yağı, tavuk yağı veya ördek yağı – yemek kaşığı başına 0 net karbonhidrat
 • Protein
  • Otla beslenen sığır eti ve kuzu, keçi, dana eti, geyik eti ve diğer oyunlar da dahil olmak üzere etin yağlı kesimleri (sığır eti antibiyotiklerinden kaçınmaya çalışın). Çimenle beslenen, yağlı et tercih edilir çünkü kalitesi omega-3 yağda daha yüksektir – 5 ons başına 0 gram net karbonhidrat
  • Hindi, tavuk, bıldırcın, sülün, tavuk, kaz, ördek dahil kümes hayvanları – 5 gram başına 0 gram net karbonhidrat
  • Kafesiz yumurta ve yumurta sarısı – Her biri 1 gram net karbonhidrat
  • Ton balığı, alabalık, hamsi, levrek, pisi balığı, uskumru, somon, sardalye, vb. Dahil olmak üzere balık – 5 ons başına 0 gram net karbonhidrat
 • Nişastalı Olmayan Sebzeler
  • Karahindiba veya pancar yeşillikleri, yakalar, hardal, şalgam, roka, hindiba, hindiba, hindiba, hindiba, hindiba, rezene, radicchio, roka, kuzukulağı, ıspanak, lahana, pazı, vb. Fincan
  • Brokoli, lahana, Brüksel lahanası ve karnabahar gibi meyveli sebzeler – 1 fincan için 3-6 gram net karbonhidrat
  • Kereviz, salatalık, kabak, frenk soğanı ve pırasa – 1 fincan için 2–4 gram net karbonhidrat
  • Lahana turşusu, kimchi, mandıra veya hindistan cevizi kefir gibi bazı fermente gıdalar (bağırsak sağlığı için de faydalıdır) – 1/2 fincan başına 1-2 gr net karbonhidrat
  • Taze otlar – 1-2 çorba kaşığı başına 0 grama yakın net karbonhidrat
 • Yağ Bazlı Meyve
  Avokado – Yarım başına 3.7 gram net karbonhidrat
 • Atıştırmalıklar
  • Kemik suyu (ev yapımı veya protein tozu) – porsiyon başına 0 gram net karbonhidrat
  • Kurutulmuş sığır eti veya hindi (jerky) – 0 gram net karbonhidrat
  • Sert haşlanmış yumurta – 1 gram net karbonhidrat
  • 1/2 Dilimlenmiş som balığı (somon) ile avokado – 3-4 gram net karbonhidrat
  • Marul sarılmış kıyma – 0-1 gram net karbonhidrat
 • Baharat
  • Baharatlar ve otlar – 0 gram net karbonhidrat
  • Acı sos (tatlandırıcı yok) – 0 gram net karbonhidrat
  • Elma sirkesi – 0–1 gram net karbonhidrat
  • Şekersiz hardallar – 0–1 gram net karbonhidrat
  • Haşhaş tohumları – 0 gram net karbonhidrat
 • İçkiler
  • Su – 0 gram net karbonhidrat
  • Şekersiz kahve (siyah) ve çay; yüksek miktarlarda kan şekeri etkileyebileceğinden ölçülü içecek – 0 gram karbonhidrat
  • Kemik suyu – 0 gram net karbonhidrat

Şeker hastaları için ketojenik diyet tarifleri mi arıyorsunuz? Burada birçok lezzetli seçenek bulacaksınız: Sağlıklı Yağı Yüksek + Karbonhidratı Düşük Keto Tarifleri

✓ Doğruluğu onaylanmış bilgi  |  Kaynak: Dr. Axe