IF olarak da bilinen aralıklı oruç uzun saatler boyunca yemek yemeyerek zaten vücudumuz için çok da gerekli olmayan bir veya birkaç öğünü atlamak suretiyle çok hızlı bir biçimde yağ yakma prosesidir.

Yakın zamanlara kadar 3 ana ve 2 ara öğün olacak şekilde az ve sık beslenme yönünde tavsiyeler verilmekteydi ancak şişmanlık sorununun gün geçtikçe artması ve son dönemde yapılan çalışmalar, bu şekilde beslenmenin çok da sağlıklı olmadığını ortaya koydu. Her yemek yediğimizde veya ağzımıza bir yiyecek attığımızda yağ yakma prosesini durdururuz. Bu yüzden sık sık yemek yerine, uzun aralıklarla büyük öğünler yemek suretiyle yağ yakımını maksimize etmek mümkündür.

Vücudumuzu yağ yakmaya zorlayan hormona büyüme hormonu denmektedir. Bu hormon aynı zamanda sağlıklı yaşlanma ve kas gelişiminden de sorumludur. Aralıklı oruçla büyüme hormonu salgılanması ve dolayısıyla yağ yakım işlemi tetiklenir. Bir çok çalışma aralıklı orucun kilo vermek, metabolik sağlığı arttırmak, hastalıklara karşı korumak ve büyük ihtimalle ömrü uzatmak gibi sağlık yönünden pek çok faydası olduğu yönünde sonuçlar ortaya koymaktadır.

Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır

Oruçlu olunan süre içinde hiç bir gıda yenmemekle birlikte su, sade kahve, çay, bitki çayları, sirke gibi kalorisi olmayan içecekleri tüketebilirsiniz. Vitamin ya da takviyeleri kalorisi olmadıkları takdirde tüketmenizde bir sakınca yoktur.

16/8 Metodu

Bir çoğumuz aslında uykuda geçirdiğimiz süre içinde oruç tutuyoruz. Kahvaltıyı daha ileri bir saatte yapıp, akşam yemeğini en geç 8’de yapacak şekilde günde iki öğün yemek suretiyle aralıklı oruç tutabiliriz. Bu şekilde beslendiğimizde her gün 16 saati oruçlu geçirip, 8 saatlik bir pencere içinde yemek yiyor oluyoruz ki buna 16/8 metodu denmektedir.

24 Saat Metodu

Haftada 1 ya da 2 gün, akşam yemeğinden sonra bir sonraki akşam yemeğine kadar olan 24 saatlik dilimde oruçlu kalma yöntemidir.

5:2 Metodu

Haftanın 5 günü normal, 2 günü sadece 500-600 kalori alacak şekilde beslenerek yapılan oruç metodudur.

Bunların dışında pek çok varyasyon mevcut olmakla birlikte, en basit ve yapılması en kolay yöntem 16/8 metodudur.

Aralıklı Orucunun Faydaları Nelerdir

Aralıklı orucun yapılma sebebinden en popüler olanı hızlı kilo verdirmesi olmakla birlikte, sağlık üzerindeki etkileri aslında bu tarz beslenme biçiminin en çarpıcı yönüdür.

Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda aralıklı oruçla beslenen farelerin yaşlanma süreçlerinin yavaşlayarak, beyinsel ve bedensel ömürlerinin uzadığını ortaya koymuştur.

Ayrıca yapılan araştırmalar aralıklı orucun kalp hastalığı, tip 2 diyabet, kanser, Alzheimer gibi hastalıkları önleyebileceğini göstermektedir.